Historia czarnej koszulki z uczuleniem w tle

Niedawno odwiedził nas Znajomy - osoba prywatna z nietypową historią...

Pracował przez kilka lat przy sitodruku na tzw. Wyspach. Drukowali dużo na T-shirtach i jak to bywa w 80% przypadków były to koszulki w kolorze czarnym.

Raz trafiła się nietypowa partia koszulek w tym właśnie kolorze. Okazało się, że nasz Klient ma uczulenie na składnik barwniku zastosowanego przy farbowaniu tkaniny, z której wykonano Tshirty z tej partii.

 

Czym się to objawiło?

Alergen działa z opóźnieniem i u osób uczulonych pojawiają sie na skórze zaczerwienienia, wypryski, swad , pęcherze i docelowo ropiejące owrzodzenia. Nic miłego. Wychodził z tego prawie dwa lata..

 

Co to za alergen , ktoś zapyta?

Mowa o parafenylenodiaminie składniku barwników stosowanych do tkanin (czarne zawiera jej najwięcej, ale wystepuje tez w barwnikach brązowych, rudych i kasztanowych). To niewiniątko znajdziemy również w farbach do włosów, tatuażach z "henny", farbach drukarskich.

 

Z barwnikami i pigmentami jest tak, ze jest kilka rodzajów / metod ich wytwarzania dla większości kolorów. Stąd często duży rozstrzał cenowy takich specyfików. Natomiast w duzym uproszczeniu warto się trzymać zasady, żeby nie kupować rozwiązań najtańszych, bo tak jak w przypadku  tej "wadliwej" partii czarnych koszulek, do farbowania został użyty środek niebezpieczny i tańszy. Podejżewamy, że sam producent mógł nie mieć wiedzy o tym alergenie ani o objawach u osoby uczulonej, dopóki na ta osobę nie padło. Sytuacja z pewnością rzadko spotykana, ale uważajmy  na czarny! :)

Bądźmy zdrowi!

Jak naświetlić sito w sitodruku?

Krótki poradnik odnośnie narzędzi potrzebnych do naświetlenia Twego wzoru na sicie, byś mógł drukować to czego tylko zapragniesz w fantastycznych kolorach na każdym rodzaju wybranego przez Ciebie podłoża jak np:  bawełniana koszulka, papier do grafik, karton / tektura opakowaniowa, artykuły z plastiku, szkła i drewna.

czytaj całość »
Jak zrobić własny nadruk na koszulce?

To pytanie zadaje sobie wiele osób,  które marzą o znakowaniu odzieży szytej w domu (private label) lub zwyczajnie mają świetny pomysł własną, unikalną koszulkę. Jest wiele firm lokalnych, które mogą wykonać nam nadruki na odzieży. Można też wykonać takie nadruki samemu w domu, garażu lub piwnicy. Poniżej opiszę Wam jak to zrobić i ile to kosztuje?

Technika, która fajnie sprawdza się w druku na tkaninach i w podstawowym zakresie nie wymaga od nas wielkich nakładów pieniężnych jest SITODRUK. - A co to takiego? -... A jest to sito (rama z napiętą siatką), w którym cześć oczek jest czasowo zaklejonych, a część wolnych - do sita nakładamy gęstą farbę i przeciskamy ją przy użyciu rakla (rączka z gumą) przez nie na podłoże, czyli naszą koszulkę. Oczka odblokowane stanowią wzór, przez który przechodzi farba i odbija się na zadrukowywanej tkaninie. Wydruk podsuszamy i mamy koszulkę z własnym wzorem! Proste? -Nie?. To zaraz uprościmy :) !

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl