Jedno z najczęstszych pytań naszych Klientów dotyczy tematu doboru farb. Zagadnienie długie i szerokie, ale w tym wpisie postaramy się w prosty sposób naświetlić sprawę wyboru farb przy druku na bawełnie w sitodruku bezpośrednim. W sitodruku na bawełnie do wyboru mamy farby wodne i plastizolowe. Farby wodne są na bazie akrylu, uchodzą za bardziej ekologiczne i łatwiejsze do użytkowania dla osób, które nie maja tzw. zaplecza i wszystkie prace wykonują w domu lub pracowni sitodruku. Farby plastizolowe są na bazie winylu (PCV), mają zastosowanie bardziej przemysłowe, ale na upartego można je wdrożyc do sitodruku bardziej partyzanckiego. Poniżej właściwości, wady i zalety w jednym zestawieniu.
Farby wodne:
- są bardziej rzadkie i po nałożeniu warstwy farba lekko wnika / wsiąka w zadrukowywaną tkaninę, a pigment zawieszony w masie oplata włókna tkaniny nadając im kolor zadruku
- mają gorsze krycie, szczególnie na ciemnych koszulkach (tu pojawia nam się temat konieczności robienia poddruku lub wielokrotnego drukowania)
- dobre krycie na jasnych koszulkach
- mogą zasychać podczas pracy na sicie (wymagany reżim pracy)
- utrwalanie zazwyczaj poprzez wygrzewanie w temp. 150st. C przez 2-3 minuty
- podczas utrwalania odparowuje woda z układu farby
- zadrukowany fragment tkaniny jest miękki w dotyku, farba nie odstaje od powierzchni tkaniny
- pozostałości farby zmywamy z sita wodą
Farby plastizolowe:
- są gęste i maziste, po zadruku i utrwaleniu tworzą na powierzchni tkaniny gumową membranę
- dzięki temu, że nie wnikają mocno w tkaninę, tylko są na niej osadzane mają dużo lepsze krycie, co jest szczególnie ważne przy druku na ciemnych koszulkach (na oko jest to jakieś 80% rynku)
- dobre krycie na jasnych i ciemnych koszulkach
- utrwalanie przez wygrzanie w temp. 160 st. C przez ok. 2 minuty, podczas wygrzewania potrafią kopcić (ten dymek to niestety nie są witaminy) i dlatego najlepiej je wygrzewać w tunelu grzewczym z odprowadzeniem gazów lub w dobrze przygotowanym do tego celu stanowisku
- farba nie zasycha na sicie, właściwie utrzymuje swoją mazistą konsystencję nawet w otwartych pojemnikach i zaczyna się ścinać (żelować) dopiero w temperaturze 150 st. C (dzięki temu jest to farba bardzo wygodna w pracy - widzieliście pewnie na YouTube jak pracują karuzele sitodrukowe, na takich karuzelach najczęściej stosowane są właśnie farby plastizolowe)
- utrwalony wydruk jest w dotyku wyczuwalnie gumowaty
- plastizolami ciężko jest osiągnąć matowe wykończenie, zazwyczaj jest lekko błyszczące (szczególnie w przypadku plastizoli w kolorze czerwonym)
- pozostałości farby z sita i narzędzi zmywamy specjalnym zmywaczem lub rozpuszczalnikami organicznymi typu nitro, w obu przypadkach jest to zadanie któremu towarzyszą śmierdzące opary
W uproszczeniu...
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z sitem zachęcamy do przetarcia szlaków drukując swoje wzory na jasnych tkaninach farbami wodnymi. W kolejnym kroku spróbuj jak wychodzi Ci krycie farbami wodnymi na tkaninach ciemnych. Następnie na ciemych tkaninach wypróbuj druk farbami plastizolowymi i jeśli przypadną Ci do gustu i nie zniechęcisz się to pewnie przy nich zostaniesz.
Życzymy pięknych wydruków!