Promocje
Zaciski Motylkowe Do Ram Z Przeciwwagą
Zaciski Motylkowe Do Ram Z Przeciwwagą
254,00 zł 179,00 zł 206,50 zł 145,53 zł
szt.
Łopatki Do Nakładania Farb Wąskie CMYK - Zestaw
Łopatki Do Nakładania Farb Wąskie CMYK - Zestaw
60,00 zł 40,00 zł 48,78 zł 32,52 zł
szt.
Łopatka Do Nakładania Farb Wiosło - Yellow
Łopatka Do Nakładania Farb Wiosło - Yellow
17,90 zł 11,00 zł 14,55 zł 8,94 zł
szt.
Łopatka Do Nakładania Farb Wiosło - Magenta
Łopatka Do Nakładania Farb Wiosło - Magenta
17,90 zł 11,00 zł 14,55 zł 8,94 zł
szt.
Jaka Jest Różnica Miedzy Farbami Wodnymi a Plastizolowymi do Sitodruku? 0
Jaka Jest Różnica Miedzy Farbami Wodnymi, a Plastizolowymi do Sitodruku?Jedno z najczęstszych pytań naszych Klientów dotyczy tematu doboru farb. Zagadnienie długie i szerokie, ale w tym wpisie postaramy się w prosty sposób naświetlić sprawę wyboru farb przy druku na bawełnie w sitodruku bezpośrednim.Sitodruk na bawełnie - do wyboru mamy farby wodne i plastizolowe.


a) Farby wodne są na bazie akrylu, uchodzą za bardziej ekologiczne i łatwiejsze do użytkowania dla osób, które nie maja tzw. zaplecza i wszystkie prace wykonują w domu lub pracowni sitodruku.
b) Farby plastizolowe są na bazie winylu (PCV), mają zastosowanie bardziej przemysłowe, ale na upartego można je wdrożyc do sitodruku bardziej partyzanckiego.Właściwości, wady i zalety w jednym zestawieniu :)

a) farby wodne

- są bardziej rzadkie i po nałożeniu warstwy farba lekko wnika / wsiąka w zadrukowywaną tkaninę, a pigment zawieszony w masie oplata włókna tkaniny nadając im kolor zadruku

- mają gorsze krycie, szczególnie na ciemnych koszulkach (tu pojawia nam się temat konieczności robienia poddruku lub wielokrotnego drukowania)

- dobre krycie na jasnych koszulkach

- moga zasychać podczas pracy na sicie (wymagany reżim pracy)

- utrwalanie zazwyczaj poprzez wygrzewanie w temp. 150st. C przez 2-3 minuty

- podczas utrwalania odparowuje woda z układu farby

- zadrukowany fragment tkaniny jest miękki w dotyku, farba nie odstaje od powierzchni tkaniny

- pozostałości farby zmywamy z sita wodą

 

b) farby plastizolowe

- są gęste i maziste, po zadruku i utrwaleniu tworzą na powierzchni tkaniny gumową membrankę

- dzięki temu, że nie wnikaję mocno w tkaninę, tylko są na niej osadzane mają dużo lepsze krycie, co jest szczególnie ważne przy druku na ciemnych koszulkach (na oko jest to jakieś 80% rynku)

- dobre krycie na jasnych i ciemnych koszulkach

- utrwalanie przez wygrzanie w temp. 160 st. C przez ok. 2 minuty, podczas wygrzewania potrafią kopcić (ten dymek to niestety nie są witaminy) i dlatego najlepiej je wygrzewać w tunelu grzewczym z odprowadzeniem gazów lub w dobrze przygotowanym do tego celu stanowisku

- farba nie zasycha na sicie, właściwie utrzymuje swoją mazistą konsystencję nawet w otwartych pojemnikach i zaczyna się ścinać (żelować) dopiero w temperaturze 150 st. C (dzięki temu jest to farba bardzo wygodna w pracy - widzieliście pewnie na Youtub jak pracują karuzele sitodrukowe, na takich karuzelach najczęściej stosowane są właśnie farby plastizolowe)

- utrwalony wydruk jest w dotyku wyczuwalnie gumowaty

- plastizolami ciężko jest osiągnąć matowe wykończenie, zazwyczaj jest lekko błyszczące (szczególnie w przypadku plastizoli w kolorze czerwonym)

- pozostałości farby z sita i narzędzi zmywamy specjalnym zmywaczem lub rozpuszczalnikami organicznymi typu nitro, w obu przypadkach jest to zadanie któremu towarzyszą śmierdzące opary

 

W uproszczeniu...

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z sitem zachęcamy do przetarcia szlaków drukując swoje wzory na jasnych tkaninach farbami wodnymi. W kolejnym kroku spróbuj jak wychodzi Ci krycie farbami wodnymi na tkaninach ciemnych. Następnie na ciemych tkaninach wypróbuj druk farbami plastizolowymi i jeśli przypadną Ci do gustu i nie zniechęcisz się to pewnie przy nich zostaniesz.

 

Życzymy pięknych wydruków!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl