Promocje
Zestaw Sitodruk Inky Fingers + E-book - Krok1
Zestaw Sitodruk Inky Fingers + E-book - Krok1

89,00 zł

Cena regularna: 99,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł

72,36 zł

Cena regularna: 80,49 zł

Najniższa cena: 72,36 zł
szt.
Sitostwór Czterogłowy Stolik Do Druku 4 Kolory Karuzela
Sitostwór Czterogłowy Stolik Do Druku 4 Kolory Karuzela

890,00 zł

Cena regularna: 1 150,00 zł

Najniższa cena: 899,00 zł

723,58 zł

Cena regularna: 934,96 zł

Najniższa cena: 730,89 zł
szt.
Jak zrobić własny nadruk na koszulce? 0
Jak zrobić własny nadruk na koszulce?

Własny nadruk na koszulce to fajna sprawa. Jest wiele firm lokalnych, które mogą wykonać nam nadruki na odzieży. Można też wykonać takie nadruki samemu w domu, garażu lub piwnicy. Poniżej opiszę Wam jak to zrobić i ile to kosztuje.

Techniką, która fajnie sprawdza się w druku na tkaninach i w podstawowym zakresie nie wymaga od Was wielkich nakładów pieniężnych, jest sitodruk. A co to takiego? Jest to sito (rama z napiętą siatką), w którym cześć oczek jest czasowo zaklejona, a część wolna - na sito nakładamy gęstą farbę i przeciskamy ją przy użyciu rakli (rączka z gumą). Oczka odblokowane stanowią wzór, przez który przechodzi farba i odbija się na zadrukowywanej tkaninie. Wydruk podsuszamy i mamy koszulkę z własnym wzorem! Proste? Nie? To zaraz uprościmy :)!

Krok 1. Rama do sitodruku
Najtańszą opcją będzie zbicie takiej ramy z profili drewnianych, wykorzystanie podobrazia lub, przy mini formacie, ramki na zdjęcia. Droższa opcja zakłada kupienie lub zamówienie ramy spawanej wykonanej z aluminium (stalowa byłaby zbyt ciężka). Można tez kupić gotową ramę z napięta siatką. Polecamy nasze drewniane ramki do sitodruku.

Krok 2. Wybór siatki do sitodruku
Siatki sitodrukowe mają różne gęstości. Oznaczone są w zależności od ilości włókien na centymetr i średnicy samego włókna. Najczęściej posługujemy się tym pierwszym parametrem. Siatka 39T ma 39 włókien na centymetr i będzie przepuszczała dużo więcej farby niż gęstsze siatki typu 120T. Wybór siatki zależy od chłonności zadrukowanego podłoża, zaleceń producenta farb i od tego jak szczegółowy nadruk chcemy mieć. Na start na koszulki bawełniane przy druku farbami wodnymi polecamy siatkę 43T lub 48T. Tutaj nasze sprawdzone siatki do sitodruku.

Krok 3. Napinanie siatki na ramę
Do ramy drewnianej siatkę możemy zamocować za pomocą takera i zszywek tapicerskich, trzeba porządnie napiąć siatkę. Siatkę można też kleić do ramy - najwygodniej robi się to na specjalnych stołach do napinania siatek.

Krok 4. Zalepienie oczek siatki pod wzór - matryca sitodrukowa
Myjemy nasze sito, czyli odtłuszczamy je i suszymy, a następnie zbieramy się do tworzenia naszej matrycy do druku z sita. Możemy do tego wykorzystać:

  • Emulsja światłoczuła - specjalna gęsta substancja, którą w warunkach ciemniowych nanosimy na siatkę przy pomocy "rynienki do nakładania emulsji". Zalepiamy w ten sposób oczka siatki i zostawiamy do wyschnięcia. W międzyczasie w jak najgłębszej czerni drukujemy na folii przezroczystej nasz wzór do naświetlenia. tzw."kliszę" lub "pozytyw'. Przy naświetlaniu z góry, kliszę dociskamy kawałkiem szyby do powierzchni siatki pokrytej suchą emulsją, a pod spod ramki wkładamy kawałek gąbki owinięty czarną tkaniną - dzięki temu przy naświetlaniu światło nie będzie się odbijało pod siatką. Do naświetlania stosujemy np. lampę halogenową o mocy przynajmniej 400W ze zwykłym żarnikiem. Lampa taka emituje widmo UV-A potrzebne do utwardzenia emulsji. Źródło światła mocujemy nad ramą na wysokości równej 1,5 długości przekątnej ramy. Chodzi o to, aby snop światła był rozproszony na całej naświetlanej powierzchni w miarę równomiernie. Czas naświetlania zależy od wielu czynników ale w uproszczeniu przyjmijmy, że przy tym ustawieniu i naszych emulsjach powinien wynosić ok. 10 minut. Po naświetlaniu wymywamy sito spłukując z niego nieutwardzoną emulsję. W ten sposób na matrycy tworzy się wzór drukowy. Na początek polecamy emulsję jednoskładnikową.
  • Retuszer / filler - jest stosowany do wypełniania ubytków w utwardzonej emulsji, jeśli się takie pojawią, ale można też nim "ręcznie" zalepić oczka siatki pod nasz wzór zwyczajnie nanosząc go na siatkę pędzlem. Można też na siatkę położyć kartonowy szablon i obmalować go na siatce i zostawić do wyschnięcia. Przy tej metodzie nie musimy niczego naświetlać. Retuszer do farb wodnych znajdziesz tu.
  • Folia PCV - Wycinamy w niej nożykiem lub ploterem tnącym wzór, wybieramy zbędne kawałki folii i przy pomocy papieru transportowego przyklejamy naszą folie PCV na siatkę po stronie drukowej, czyli tej która ma kontakt z zadrukowywaną powierzchnią. Taką folię dostaniesz tu.

Krok 5. Rakla  i farba
Rakla jest to uchwyt z gumą raklową. Długość rakli dobieramy w zależności od szerokości naszej naświetlonego wzoru. Rakla powinna być szersza od wzoru, tak abyśmy mogli jednym pociągnięciem zakryć, wcześniej nałożoną na matrycę farbą, cały wzór (flood) i następnie przecisnąć farbę przez sito przy jej pomocy. Polecamy nasze farby wodne Inktorpeda.

Krok 6. Drukowanie
Czysta radość.

Krok 7. Zmywanie farby z sita
Po zakończonym druku nadmiar farby możemy zebrać do pojemnika, a sito i raklę myjemy wodą. Przyda nam się do tego szczotka. Czystą ramę zostawiamy do wyschnięcia. Możemy w przyszłości powtórzyć serię druku z tym samym wzorem, lub zmyć sito na czysto (odwarstwić emulsję), aby wykorzystać je do druku nowych projektów. Do czyszczenia można tez użyć specjalnej gąbki.

Krok 8. Odwarstwianie emulsji z sita
W tym celu użyjemy odwarstwiacza - preparatu, który rozpylamy po obu stronach siatki. Uzywając rękawiczek i gąbki/szczotki rozprowadzamy równomiernie środek po całej powierzchni siatki i zostawiamy na kilka minut. Kolejny krok to zmycie emulsji wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Odwarstwiacz także jest dostępny w naszym sklepie.

Krok 9 - Powrót do kroku 4 :)

Ile to kosztuje?

  • siatka ok. 50 zł (1x1,27 m) wystarczy na 4 sita formatu A3
  • rama drewniana - koszt materiału ok. 15 zł
  • rakla 20 cm ekonomiczna - 50 zł
  • emulsja światłoczuła - 95 zł/kg
  • odwarstwiacz preparat - 19 zł
  • farba wodna - 34 zł / 0,5 kg

Gotowe :)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl